Slovensko je krajina, ktorá je hrdá na svoje zvyky a tradície, ľudovú kultúru. Aj keď dnes už mnoho zvykov zapadlo prachom. Vynášanie Moreny, vianočné posedenia pod jedličkou či veľkonočné oblievačky... tieto a mnohé zvyky dnes už nevidno tak často, ako tomu bolo kedysi. No čo sa svadieb týka, pri tých možno ešte i dnes badať zvyky našich predkov, ktorých korene siahajú do dávnej minulosti. Jedným z nich je i tradícia okolo podväzku nevesty.

Podväzkový pás dokonca môžeme označiť ako jeden z najstarších svadobných zvykov. Podväzok bol odjakživa súčasťou nevestinho svadobného odevu. Kedysi sa upevňoval pod koleno, kde bola noha najužšia, aby držal pančušky. Dnes sa umiestňujú na stehno, kde je noha najširšia. Tak či onak, podväzok má byť vždy umiestnený na ľavej nohe nevesty. Dnes je podväzok často darom pre nevestu od jej družičiek a má ochrannú funkciu. Rovnako má neveste priniesť šťastie.

Podväzok prináša šťastie, ale i vernosť
A nielen neveste. Zvyk "hodenia podväzku" vznikol pravdepodobne v 14. storočí vo Francúzsku. Vtedajší svadobní hostia verili, že časť nevestinho odevu prináša šťastie. Aby nebola nevesta "na roztrhanie" a neprišla o svoje krásne šaty, stiahla si podväzok a ten hodila medzi svadobčanov. Kto si ho chytil, tomu priniesol šťastie.

Dnes je zvykom, že ženích nevesty by mal podväzok stiahnuť dolu vlastnými zubami a hodiť ho medzi slobodných mládencov. Ten, ktorý si ho uchmatne, by sa mal v blízkej budúcnosti oženiť a žena, ktorej ho daruje, by mu mala byť vernou. Hovorí sa tiež, že žena, ktorá chytí kyticu a muž, ktorý získa podväzok, by si spolu mali zatancovať. A možno svadobné zvony zazvonia práve im dvom :)

Prečo má podväzok často modrú farbu?
Podväzky majú často modrú farbu. Prečo? Ďalší zvyk hovorí, že nevesta by v deň svojej svadby mala mať na sebe niečo nové, niečo požičané, niečo staré a niečo modré. Modrá symbolizuje ochranu. Má chrániť nevestu a priniesť šťastie novomanželom. Mnohé nevesty si tento "bod tradície" preto zhmotnili práve do podväzku.

V mnohých krajinách je dokonca zaužívané nosenie dvoch podväzkov umiestnených pod sebou. Má to praktický význam. Nakoľko sa jeden podväzok daruje svadobčanom, jeden má zostať neveste a dediť sa z generácie na generáciu.

Nová kolekcia podväzkov od Magaely
Kedysi sa na zhotovenie podväzkov využívali materiály ako koža, dnes sú populárne skôr jemné a ženské materiály ako sú čipka, štras, perličky či kvietky, ktoré pri tvorbe svadobných podväzkov využívame i my. Niektoré nevesty považujú podväzok za nepodstatný a zbytočný, iným záleží na tradíciách a považujú ho za dôležitú časť ich svadobného outfitu. Tak či onak, ak ste sa pre podväzok rozhodli, máme pre vás dobrú správu :) Pripravili sme si pre vás novú kolekciu týchto krásnych svadobných doplnkov.

V novej kolekcii nesmie chýbať modrá farba, ale aj tradičné farbičky našich svadieb - ivory, ružová, biela a rôzne odtiene púdrovej. Nezabudli sme ani na obľúbený folk motív. Základ podväzku tvorí buď jemná elastická gumička alebo hrubšia elastická čipka. Veľkosť je univerzálna, no ak máte príliš hrubé alebo príliš tenké stehno, vieme vám jeho veľkosť upraviť na mieru. Aplikácie sú veľmi jemné a nie príliš objemné, aby vám nezavadzali pod svadobnými šatami :)

Ak ste v našej ponuke nenašli kombináciu, ktorá by sa vám páčila, nezúfajte. Podväzok vám vieme vyrobiť ku ktorémukoľvek produktu, ktorý nájdete v našej galérii.

TIP PRE VÁS
Ak sa rozhodnete si po svadbe podväzok nechať, máme pre vás niekoľko tipov, ako ho môžete ďalej nosiť. Aplikáciu si môžete pripevniť na sponkový alebo brošňový základ, prípadne ju viete prilepiť na dlhšiu gumičku a nosiť ju ako čelenku. Ak aplikáciu nalepíte na stuhu, môže byť z podväzku i pekný náramok. Samotný podväzok poslúži i ako čelenka pre naše najmenšie víly :)

No a tu je už naša nová kolekcia podväzkov :)